TUNELLA

advanced divider
winebox tunella logo

Sú vinári, ktorí veria v dobre robené veci 

Slová obyvateľa z oblasti Friuli sú vo vnútri jeho rúk, najprv v jeho skutkoch potom v jeho rečiach. Príbeh vyjadrený pomocou lásky k vlastnej práci. Sú vinohradníkmi viac ako 50 rokov , rozhodli sa odovzdávať hodnoty svojej zeme a rodiny prostredníctvom vín výnimočnej a excelentnej kvality: Tunella.

V obci Spessa, vo východných kopcoch Friuli, dedko Zorzettig, známy ako Min, podielnik, vyrábal víno, ktoré pre svoju chuť a vôňu priťahovalo priateľov a známych z každého kúta.

VINÁRSTVO

Miesto, kde si vína formujú svoju dušu, spájajúc dlhú prácu vo viniciach s enologickými vedomosťami odovzdávanými z pokolenia na pokolenie a potom sa zušľachťujú vďaka mnohým štúdiám. Víno je stále projektom: projektom, ktorý vyžaduje veľa práce vopred, aby bolo neskôr potrebných čo najmenej zásahov  a mohla sa tak zachytiť čo najautentickejšia charakteristika územia. 

Biele, červené, šumivé a muškátové vína TUNELLA tvoria  zbierku pôvodných odrôd, zmesí a cru monovarieté.

HISTÓRIA

Tri generácie,  jeden jedinečný príbeh.

V 60.-tych rokoch, starý otec Min a potom otec Livio začali históriu dnešnej Tunelly, ktorá pokračuje dodnes  vďaka Massimovi a Marcovi Zorzettig, ktorí sú spolu s mamou Gabrielou hrdí strážcovia rodinnej tradície s viac ako 50 ročnou históriou. V dnešnej Tunelle  spolunažívajú súčasnosť s pamäťou minulosti, so silnou snahou experimentovať spolu s  najvyššími tradíciami Východných kopcov Friuli: súčasnosť, ktorá si deň po dni buduje svoju budúcnosť.  

Iba jedno meno, ktoré zahŕňa 50 rokov života

Spoločnosť sa volá Tunella od roku 2002: nové meno, ktoré nahradilo predchádzajúce Livio Zorzettig, je toponymom-zemepisným menom, ktoré označuje usadlosť a vrch ležiaci v blízkosti spoločnosti, medzi lúkami a vinicami ponorený do ľúbeznej krajiny Východných vrchov Friuli.

STAROSTLIVOSŤ O DETAIL.

Vyrábať víno znamená starať sa o také detaily, ktoré síce uniknú očiam, ale za to prebudia dušu. 

Aj napriek tomu, že Tunella má dlhú históriu, nikdy neupustili od precíznej pozornosti, ktorá odlišuje každého malého vinára pracujúceho na svojich viniciach. Nie je náhoda, že ich filozofia  je „ robiť menej aby sa mohlo robiť lepšie“: iba takto dokážu ponúknuť tak kvalitatívne výnimočné a zároveň absolútne jedinečné a osobité vína.

UDRŽATEĽNOSŤ

Myslia si, že krása viníc a chuť vína sú majetkom, ktorý treba chrániť.

V každej jednej fľaši Tunella sa nachádza zem, slnko, dážď, vietor: pretože víno zachytáva  všetko, čo príroda ponúka. A keďže tiež chcú, aby si budúce generácie mohli vychutnávať rovnaké príchute a vône, dbajú o udržateľnosť výroby.  

Dodržiavajú program integrovanej ochrany proti škodcom, ktorá vyžaduje obmedzené používanie pesticídov a chemických hnojív, zatiaľ čo energiu pre všetky činnosti a procesy spoločnosti získavajú z fotovoltaických panelov. 

“Robiť menej, aby mohli robiť lepšie”: tradícia, ktorá sa premieta do kvality. 

Zo 70 hektárov viníc, ktoré Tunella vlastní, všetky v oblasti D.O.C., je 70% venovaných pestovaniu bieleho hrozna a zvyšných 30% hrozna červeného. Tento pomer odráža tradíciu Východných kopcov Friuli ako krajiny bielych vín par excellence. Ako systém pestovania používajú tradičný francúzsky guyot. Priemerná hustota je 4.500/5.000 rastlín na hektár. Výnos je obmedzený na 75/90 kvintálov na hektár tak, aby sa zvýšila kvalita vína. 

Sortiment zahŕňa vína od klasických bielych a červených, po vína pôvodné, zmesi vín,  muškátové vína, či jednoodrodové crus,  ktoré sú výsledkom starostlivého zhodnotenia pôvodných ušľachtilých odrôd vysadených v 80 rokoch: je to prípad troch bielych vín Colmatìss Sauvignon, Coldebliss Ribolla Gialla a Colbajè Pinot Grigio , ktoré sú vzácnym výsledkom dlhého výskumu uskutočneného vo viniciach a vinárstve. Všetky dobre znázorňujú to, čo je pre Tunellu hlavným princípom: aktívna spomienka na tradície s plným vedomím ich vysokej hodnoty.

Vitajte na stránke predajcu svetových vín WineBox. Prezeranie jej obsahu si vyžaduje plnoletosť.

Máte viac ako 18 rokov?