winebox degustacia flick

FLICK – nemecký fenomén na Slovensku

FLICK – nemecký fenomén na Slovensku

Vinárstvo Joachim Flick nájdete v  700 rokov starom pouličnom mlyne na idylickom odľahlom mieste vo Wickere, bráne do Rheingau . Malebná vinárska dedina Wicker je prakticky čo by kameňom dohodil od pulzujúcej metropoly Frankfurt . 

     Pouličný mlyn sa prvý krát  spomínal v roku 1318 v rámci daru od Gottfrieda IV. a jeho manželky Loretty. Sady, zarastené stromy, mierne svahovité vinice a už stredomorská vegetácia sú iba kulisou pre jedného z najlepších vinárov v celom Rheingau. 

Flickovci sú v dedine Wicker od roku 1650.  Johann Pillippo Flick bol prvým vinárom ešte pred 9 generáciami. Reiner Flick je „wine producentom“ od roku 1992 . Vinárstvo Joachim Flick je od roku 1992 taktiež  súčasťou vinárstiev Rheingau CHARTA  a od roku 1999 je členom Asociácie Prädikatsweingüter Deutschlands (VDP).  

     Od roku 1997 táto malebná adresa, kde Reiner Flick necháva vyzrievať hrozno vo svojej  pivnici, rozkvitla na niečo zvláštne, vďaka mnohým prestavbám a rekonštrukciám. Neobmedzený pohľad na prírodu je inšpiráciou pre tvorbu skvelých vín so špeciálnym pôvodom, v prvom rade pre milovníkov Rieslingu. 

     Čerpať z prírody a rešpektovať ju, aby sme odovzdali to, čo bolo prijaté od našich predkov ďalším generáciám, je základom nášho myslenia!

Vo vinárstve žijú ľudia pre vinič Rieslingu ale tiež  Pinotu Noir, ktorého hrozno sa po tisíckach manipulácií zmení na  vína s plným telom . Obmedziť sa na to najnutnejšie vo vinici a pivnici vyžaduje veľké množstvo vedomostí. Reiner Flick a jeho zamestnanci sa zasadzujú o udržateľné a ekologické vinohradníctvo. Miesta ako Wickerer Nonnberg a Hochheimer Königin Victoriaberg sú svetovo preslávené. Aj anglická kráľovná pije  víno Joachima Flicka …

 Pravdepodobne najznámejšou lokalitou vinárstva a zároveň jedným z najslávnejších miest Nemecka je hora Hochheim Queen Victoria Mountain. Kráľovná Victoriaberg vďačí za svoje majestátne meno láske anglickej kráľovnej Viktórii k dobrému rizlingu. Kráľovná Viktória navštívila toto miesto v roku 1845 spolu so svojím manželom princom Albertom Hochheimom a otcovia mesta ju priviedli k ochutnávke vín v „najkrajšej a najlepšej vinici“ okresu. Georg Michael Papstmann, ktorý v tom čase vlastnil vinicu , dostal od anglického súdu v roku 1850 povolenie pomenovať túto vinicu „hora kráľovnej Viktórie“. Pri príležitosti 35. narodenín kráľovnej, 24. mája 1854 , hrdý vinár odhalil pomník Viktórie uprostred 5 hektárového vinohradu. Erb „ anglickej kráľovnej “ stále zdobí etiketu

 v neogotickom štýle a je dôkazom zvláštnej priazne, ktorej sa tejto vinici dostalo. Rizlingu z hory Victoria sa pri mnohých príležitostiach dodnes teší aj anglická kráľovská rodina.

 Druhou lokalitou tiež vo výlučnom vlastníctve vinárstva je Wicker er Nonnberg . Už v roku 1281 si kláštory Retters v Taunuse a kláštor Tiefenthal v Rheingau vymenili majetky. V tom čase sa prvýkrát hovorilo o vinici mníšok . V roku 1791 sa meno opäť objavilo, keď miestny súd ocenil päť akrov obrovskou sumou – 3 500 guldenmi, čo hovorí o jej vysokej hodnote. Ryzlink rýnsky , ktorý je stále v plnej sile, bol zasadený v 60. rokoch 20. storočia má v sebe neuveriteľný vnútorný pokoj, pevnosť  ako aj bylinno-korenistú a jemne slanú minerálnosť, ktorá zaručuje dlhý život. 

 Obidve lokality sú impozantným dielom Reinera Flicka, okolo ktorého sa všetko točí v pouličnom mlyne vo Wickere. Z hory kráľovnej Viktórie lisuje Flick žiarivé, šťavnaté, vyleštené rizlingy, dokonca ovocné a ušľachtilé sladké.  Nonnberg, na strane druhej, je „maratón man“ medzi rizlingami z  Rheingau a jeho tromfy prídu po rokoch skladovania. Reiner Flick a jeho tím sa spoliehajú na krištáľovo čistú minerálnu štylistiku s pevnou, noblesnou kyslosťou od prvotriedneho manažmentu.  

 Napriek svojmu úspechu Reiner Flick nikdy nevzlietol, vždy zostal stáť na zemi, ale tiež presne vie, čo chce :  inšpirovať sa svojimi rizlingmi a burgundskými.

  • POZRITE V ESHOPE
  • Ďalšie články

Vitajte na stránke predajcu svetových vín WineBox. Prezeranie jej obsahu si vyžaduje plnoletosť.

Máte viac ako 18 rokov?