CASTELLO DELLA PANERETTA

advanced divider
winebox castello logo

400 rokov histórie… 

Il Castello della Paneretta sa vyníma v oblasti Chianti Classico, na západných svahoch kopcov, ktoré dominujú nad údolím Val d´Elsa pozerajúc sa na San Gimignano. Il castello, hrad,  bol postavený okolo starobylej strážnej veže po tom, čo ghibellini po bitke pri Montaperti  v roku 1260,  dostali príkaz opustiť hrad Cepparello, dôležitú štvrť a pevnosť  tejto oblasti. A tak sa stalo, že bašta sa zväčšila a získala na dôležitosti.

So svojimi 390 ha, z ktorých prevažná časť sa nachádza v lese, je Paneretta jednou z najväčších poľnohospodárkych spoločností tejto oblasti. Ročne vyprodukuje 900 hektolitrov vína Chianti Classico a Igt z 22 ha viníc. 

 Od rodiny Vettori až po rodinu Albisetti…

Prvými majiteľmi bola rodina Vettori. Posledná dedička, Magdaléna, priniesla hrad ako veno svojmu manželovi Ludovicovi Caponemu v roku 1577. Manželia ho úplne zrekonštruovali a dali  významnému maliarovi, manieristovi, Bernardinovi Poccettimu, za úlohu vytvoriť fresky na stĺpovej chodbe vnútorného nádvoria. V tom čase sa Paneretta stala miestom, kde sa stretávali umelci a spisovatelia, medzi nimi aj Girolamo Muzio, ktorý jej venoval báseň a zostal tu až do smrti. 

Už v roku 1956 svedčia o výrobe vína rôzne dokumenty. V 1669 Cassandra Capponi priniesla ako veno svojmu manželovi, markízovi Carlovi Riccardovi Strozzimu, hrad aj bohatú zbierku kódexov, pergamonov a kníh, ktoré neskôr vytvorili hlavné jadro knižnice Roccardiana vo Florencii.  Rodina Strozzi si majetok zachovala až do roku 1984, kedy nastúpila rodina Albisetti. 

Vinárstvo sa rozhodlo používať výlučne odrody Sangiovese a Canaiolo nero, výber, ktorý je výsledkom selekcie spoločnosti, a ktorý sa traduje po celé generácie.

Skutočnou „silou“ tohto vinárstva bolo založenie viníc stredne vysokej hustoty, ktoré prežili hrozné obdobie zelených plánov  a „reštrukturalizácií“ viníc v Toskánsku v 60. a 70. rokoch. Preto všetok existujúci genetický materiál vo vinárstve pochádza výlučne z pôvodných klonov, ktoré plne reprezentujú vlastnosti týchto pôd. V súčasnosti má z 22 obrábaných hektárov polovica z nich hustotu 5000 rastlín na hektár a do budúcna sa predpokladá ich hustota od 6000 – 8000 rastlín na hektár.

Dôvodom používania výlučne Sangiovese a Canaiolo nero je ich presvedčenie, že tieto odrody okrem toho, že nepochybne reprezentujú miestnu tradíciu, sú tiež správnou a jedinou odpoveďou na neustále sa zvyšujúci úspech vín z Nového Sveta.

Vitajte na stránke predajcu svetových vín WineBox. Prezeranie jej obsahu si vyžaduje plnoletosť.

Máte viac ako 18 rokov?